Lista jest pusta |
Projekty współczesnych budynków często uwzględniają duże przeszklenia sięgające podłogi. Rozwiązanie to posiada szczególne walory wizualne, może jednak sprawiać kłopoty przy właściwym ogrzaniu tak zaaranżowanego pomieszczenia.
Duże płaszczyzny szkła, pomimo, że stosuje się szyby zespolone o coraz niższej przenikalności ciepła, pozostają nadal znacznie słabszą pod względem izolacji termicznej przegrodą budowlaną niż pozostałe ściany budynku. Dlatego też, zgodnie z regułami sztuki budowlanej, aby zrekompensować utratę ciepła, pod oknem należy umieścić grzejnik. Tymczasem duże okna są bardzo eksponowanym wizualnie elementem wnętrza i z reguły okazuje się, że umieszczenie pod nimi wolno stojącego grzejnika nie jest możliwe ze względów estetycznych. Jeszcze większy problem z ogrzewaniem występuje w przypadku przeszklonych drzwi tarasowych. Zastosowanie ogrzewania podłogowego nie jest wystarczającym rozwiązaniem, ponieważ nie pozwala na wytworzenie pod oknem kurtyny ciepłego powietrza koniecznej do zrekompensowania strat ciepła i właściwego rozkładu temperatur w pomieszczeniu.
Idealnym rozwiązaniem są grzejniki kanałowe ukryte pod podłogą. Grzejniki są wbudowane we wnęki wykute w podłodze a na ich powierzchni znajduje się jedynie dekoracyjna kratka wylotu ogrzanego powietrza. Jest to sposób na ogrzewanie bez widocznych grzejników. W wielu przypadkach zastosowanie grzejników wieszanych na ścianach nie pozwala na osiągnięcie zamierzonego efektu wizualnego, czy wręcz burzy styl danego pomieszczenia. Kratka w podłodze wykonana z drewna w kolorze parkietu pozostaje integralną częścią powierzchni. Ponieważ kratka drewniana jest dostarczana nie malowana, może być bejcowana dowolnym kolorem. Dostępne są również kratki z anodowanego aluminium. Poza sezonem grzewczym istnieje możliwość wyjęcia kratki i zastąpienia jej panelem wpełnionym istniejącą w pomieszczeniu podłogą.
Konwektory kanałowe są idealnym, sposobem ogrzewania pomieszczeń z oknami sięgającymi podłogi, lub drzwiami tarasowymi. Stwarzają możliwość umieszczenia grzejnika bezpośrednio pod oknem. Konwektor usytuowany wzdłuż niego wytwarza strumień ogrzanego powietrza, który eliminuje roszenie okien, wrażenie chłodu i jednocześnie równomiernie ogrzewa całe pomieszczenie. Krawędź kanału powinna znajdować się w odległości 20-30 cm od szyby, tak aby ewentualne zasłony nie utrudniały ruchu powietrza. Konwektor kanałowy jest jedynym grzejnikiem, który pozostawia pełne światło okna, oraz nie jest przeszkodą w wychodzeniu przez drzwi tarasowe.
Grzejniki kanałowe mają różne długości, szerokości i głębokości. Konwektory kanałowe o głębokości 9 cm mieszczą się w warstwach podłogi na dowolnej kondygnacji. Głębsze grzejniki kanałowe, możliwe do zastosowania w pomieszczeniach nie podpiwniczonych, pozwalają na uzyskanie wysokich wydajności. W płytkich konwektorach istnieje możliwość zwiększenia ciągu powietrza a co za tym idzie mocy grzejnika, poprzez zamontowanie zasilanego elektrycznie wentylatora. Wentylator znacznie zwiększa wydajność grzewczą grzejnika. Przykładowo grzejnik o rozmiarze kratki 28 cm x 200 cm posiada moc 2265 Wat (przy poziomie hałasu wentylatora 26dB).
Wskazówki praktyczne
Należy pamiętać, że podczas przygotowania otworu pod wannę należy zastawić pewien luz montażowy (ok. 20 mm z każdej strony) oraz wykonać pod kanałem izolację przeciwwilgociową (w kanałach montowanych na niepodpiwniczonym parterze). Nie można też zapomnieć o poprowadzeniu pod tynkiem rurki typu peszel (ok. 22 mm lub większej średnicy) pomiędzy kanałem w miejscu dochodzenia do niego rur a ścianą obok kanału. Pozwoli to na zastosowanie zaworu ze zdalnie umieszczoną głowicą termostatyczną połączoną z zaworem kapilarą (np. z oferty firmy Herz). Głowicy nie powinna zakrywać żadna zasłona ani kotara. Do kanałów z dodatkowym wentylatorem potrzebne będzie oczywiście zasilanie elektryczne. Po zamontowaniu wanny element grzewczy mieszczamy w wannie od strony okna oddzielając go od reszty pustej przestrzeni kanału blachą rozdzielającą.
Pozostałe poradniki z tej kategorii