Lista jest pusta |
Ogrzewanie jest najwyższym kosztem eksploatacyjnym każdego domu. Jednym ze sposobów obniżenia kosztów ogrzewania ciepłej wody użytkowej są kolektory słoneczne, które można zamontować nawet w zamieszkałym już domu.
Systemy solarne odbierają energię słoneczną w kolektorach płaskich lub rurowych. W nich promienie słoneczne nagrzewają ciekły czynnik grzewczy, który jest transportowany rurami do zasobnika ciepłej wody. Tam ciepło jest przekazywane podgrzewanej wodzie. Jeśli nasłonecznienie jest niewystarczające np. w zimowy pochmurny dzień, to wodę dodatkowo podgrzewa do żądanej temperatury kocioł grzewczy.
Od maja do sierpnia kolektory mogą wystarczyć do podgrzewania prawie całej potrzebnej ciepłej wody. W instalacjach solarnych o dużej sprawności kolektorów, na ogół próżniowych, okres ten znacznie się wydłuża. Dla przeciętnego domu jednorodzinnego wynosi to nawet 60%. Przy najlepszych urządzeniach wystarczy nawet niewielkie nasłonecznienie. To odczuwalnie redukuje przeciętne roczne zużycie gazu lub oleju. Warto więc wybierać kolektory o dużej sprawności - płaskie lub próżniowe. Kolektory próżniowe lepiej zbierają światło rozproszone, mogą pracować również na działkach zadrzewionych, a niektóre z nich nawet na dachu płaskim lub pionowo na elewacji domu. Ważna jest również jakość kolektorów - ich wykonanie, wytrzymałość użytych materiałów na wysokie temperatury, szok termiczny czy uderzenia mechaniczne.
Warto więc wybierać markowe produkty za którymi stoi wysoka technologia i dobre zaplecze serwisowe. Znani producenci na ogół posiadają w swojej ofercie różne modele o różnych parametrach, cechach i cenach, tak by każdy mógł wybrać optymalną wersję.
Pozostałe poradniki z tej kategorii