Lista jest pusta |
Elektryczne ogrzewanie podłogowe ma kilka niezaprzeczalnych zalet w porównaniu do podłogówki wodnej:
łatwość wykonania instalacji z uwagi na niewielką całkowitą grubość instalacji minimalnie 3-5 mm - w budynkach modernizowanych jest to właściwie jedyne rozwiązanie jakie możemy brać pod uwagę, przeważnie nie ma już możliwości wykonania grubej płyty około 10 cm, której wymaga podłogówka wodna.
wysoka sprawność i prostota instalacji przekładająca się na długą bezawaryjność. (brak elementów mechanicznych - mieszacze, pompy )
mniejsza bezwładność cieplna (szybkie nagrzewanie) dzięki czemu podłogówkę elektryczną możemy włączać wtedy kiedy chcemy z niej korzystać.
możliwość użycia w okresach przejściowych poza sezonem grzewczym, gdy nie działa jeszcze centralne ogrzewanie, a w budynkach wielorodzinnych ogrzewanie miejskie.
unikalną zaletą podłogówki elektrycznej jest możliwość wykorzystania tzw. przewodów samoregulacyjnych, których moc grzewcza zmienia się w zależności od temperatury otoczenia. Tym samym wykonane z takich przewodów ogrzewanie podłogowe w naturalny sposób grzeje bardziej w miejscach gdzie jest zimniej - strefy przy oknach i drzwiach, a ponadto zwiększa swobodę aranżacji pomieszczenia. Możemy przestawiać meble, położyć dywan bez niebezpieczeństwa lokalnego przegrzania i uszkodzenia przewodu grzewczego - w miejscach gdzie "przewodom jest za ciepło" grzeją z mniejszą mocą. Ta cecha przewodów samoregulacyjnych, przekłada się także na zmniejszenie kosztów eksploatacji. Jeśli w pomieszczeniu z jakiegoś powodu jest cieplej, np. przez przeszklenia na podłogę padają promienie słoneczne, to ogrzewanie podłogowe samoczynnie zmniejsza swoją moc, a tym samym ilość pobieranego prądu.
Czym kierować się zastanawiając się na wyborem komponentów elektrycznego ogrzewania podłogowego ?
Elektryczne ogrzewanie podłogowe bywa wykorzystywane na dwa sposoby:
do uzyskania tzw. efektu ciepłej podłogi
jako główne źródło ogrzewania w pomieszczeniu
Dla pierwszego przypadku - efekt ciepłej podłogi najczęstszym wyborem będzie mata T2QuickNet plus termostat. Dla instalacji o niewielkiej powierzchni 1-3 m2 może to być standardowy termostat R-TA. Dla instalacji o większej powierzchni, a właściwie zawsze zdecydowanie polecamy termostaty z programatorem tygodniowym R-TC. Większy wydatek na ten termostat szybko zwróci się i zapewni większy komfort użytkowania. Po zaprogramowaniu termostatu nie musimy pamiętać o włączaniu i wyłączaniu maty, aby ogrzewanie nie działo w godzinach kiedy jest to zbędne, co w efekcie przełoży się na mniejszy rachunek za prąd. Dla instalacji o większej powierzchni, warto także rozważyć dodatkowy wydatek na płyty izolacyjne Isolecta, które dzięki zmniejszeniu strat do podłoża skracają czas rozgrzewania podłogi, a tym samym wpływają na mniejsze do 65% zużycie prądu.
Dla drugiego przypadku - gdy podłogówkę elektryczną używamy jako główne źródło ogrzewania w pomieszczeniu, mieszkaniu (duża powierzchnia) zdecydowanie polecamy rozwiązania najbardziej zaawansowane - dobra izolacja, przewód samoregulacyjny i inteligentny termostat z programatorem . Gwarantujemy, że każda zainwestowana złotówka zwróci się wielokrotnie dzięki niższym kosztom eksploatacji i zadowoleniu z komfortowego, dobrze spełniającego swoją rolę bezawaryjnego systemu. Nasz numer jeden do takich zastosowań to zestaw złożony z przewodu samoregulacyjnego T2Red ułożonego na płytach izolacyjnych Reflecta z programowalnym termostatem R-TC.
Pozostałe poradniki z tej kategorii